info@belmare.sk     0915 962 706     CK Belmare
   tlačiť

Od výberu dovolenky po návrat domov

 

Ak cestujete na dovolenku do zahraničia 1-krát, nájdete tu cenné informácie od výberu dovolenky až po návrat domov. Pre už skúsenejších tento zoznam snáď môže pripomenúť maličkosti, na ktoré by sa zabudnúť nemalo

1. Výber pobytového zájazdu
Pri výbere zájazdu Vám odporúčame, aby ste sa podrobne zoznámili nielen s destináciou, do ktorej vycestujete, ale aj s konkrétnym hotelom (kategóriou, umiestnením, cenou). Venujte výberu „toho svojho“ hotela dostatočný čas a vaša dovolenka bude určite podľa vašich predstáv.
– Hotely nižšej kategórie zväčša poskytujú služby v menšej miere (zážitkové aj stravovacie služby)
– Ak si vyberiete umiestnenie hotela v blízkosti centra, môžete očakávať rušnejšiu dovolenku (hluk z ulice a okolia, blízkosť reštaurácií, barov, obchodov, trhov, diskoték)
– Cena hotela je smerodajná vtedy, ak sa rozhodujete medzi hotelmi rovnakej kategórie. Väčšinou platí, že drahší hotel ponúka vyššiu kvalitu služieb.

2. Nákup zájazdu
Včasný nákup zájazdu je ideálnou voľbou. Atraktívne hotely ešte nie sú vypredané a môžete ušetriť viac finančných prostriedkov, než pri nákupe „last minute.“
– Navštívte včas našu pobočku, poraďte sa o všetkom, čo vás zaujíma a čo Vám nie je jasné – predídete tak prípadným nedorozumeniam, ktoré by mohli vašu dovolenku negatívne ovplyvniť.  Venujte nákupu zájazdu dostatočný čas a priestor.

3. Radostné očakávanie dovolenky
Dovolenku už máte vybranú a zarezervovanú.
– Kým radostne očakávate deň odletu, nezabudnite v dostatočnom predstihu skontrolovať Vaše cestovné doklady. Väčšina krajín vyžaduje platnosť pasu min. 6 mesiacov po návrate do SR.
– Vymeňte si v banke potrebnú hotovosť.
– 7 dní pred odletom obdržíte komplexné odbavenie: pokyny na cestu, potvrdenie ubytovania – voucher, potvrdenie letu. V prípade nezrovnalostí nás obratom kontaktujte. Odlety tesne po polnoci sa odbavujú deň pred plánovaným odletom.
– Pripravte si batožinu. Väčšina leteckých spoločností povoľuje 1 ks hlavnej batožiny na osobu (nie pre deti mladšie ako 2 roky), a príručnú batožinu s určitými určenými rozmermi Preprava nadrozmernej batožiny býva spoplatnená. V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť, koľko akej batožiny povoľujú jednotlivé letecké spoločnosti v ekonomickej triede. 


4. Let

Deň pred odletom
– skontrolujte si ešte raz čas Vášho odletu a všetky doklady k ceste
– prekontrolujte si podľa Vášho zoznamu, či ste na nič nezabudli
– zabezpečte si odvoz na letisko
– batožinu riadne uzamknite, označte visačkou s menom hotela a letoviska, kde strávite svoju dovolenku
– čo batožina môže/nemôže obsahovať:
A) Do hlavnej batožiny patria: oblečenie, topánky, tekutiny
B
) Do príručnej batožiny patria: cenné veci (peniaze, šeky, kreditné karty, kamery, osobné doklady, fotoaparáty a iné elektrické prístroje, šperky a pod.), umelecké a krehké predmety, predmety vyššej hodnoty alebo tovar podliehajúci skaze, len malé množstvo tekutín (tekutiny a gély musia byť v baleniach do 100 ml – všetky musia byť uložené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu), lieky a dietologické prípravky, vrátane detskej výživy na čas letu môžu byť prepravované v príručnej batožine, odporúčame zabaliť si aj kefku na zuby, pastu, spodné prádlo, tričko a plavky – pokiaľ by došlo k strate alebo poškodeniu „hlavnej batožiny“
C
) Do príručnej batožiny nepatria: ostré predmety (nožničky, pilník, otvárač, nože, …)

V deň odletu
Na letisku buďte 2 hodiny pred odletom (s dostatočnou časovou rezervou pre prípad neočakávaných komplikácií). Po príchode na letisko sa informujte prostredníctvom informačnej tabule na číslo odbavovacieho pultu (check-in) kde bude Váš let odbavený – tu sa preukážete platným cestovným dokladom, odovzdáte batožinu, dostanete palubný lístok a potvrdenie o odovzdaní batožiny. Potom sa presuniete na pasovú kontrolu (majte pripravenú letenku, palubný lístok a cestovný doklad). V tranzitnom priestore môžete využiť čas do odletu lietadla nákupmi a občerstvením. Sledujte informačné tabule a v čase vášho odletu sa dostavte k uvedenému číslu východu.

Let
Po nástupe do lietadla sa posaďte na miesto, ktoré máte uvedené na palubnom lístku a riaďte sa  pokynmi palubného personálu. Príručnú batožinu uložte do priestoru nad hlavou alebo pod sedadlo pred Vami, nezabudnite si z nej vybrať knihu či časopis. Pohodlne sa usaďte a pripútajte sa. Pred vzlietnutím Vás palubný personál oboznámi s bezpečnostnými predpismi, ktorým venujte zvýšenú pozornosť. Počas letu Vám bude v závislosti od dĺžky letu podávané studené alebo teplé občerstvenie s výberom studených a teplých nápojov.

Prílet
Po prílete prejdete pasovou kontrolou a vyzdvihnete si Vašu batožinu. V prípade poškodenia alebo straty batožiny je nutné ešte pred opustením tranzitného priestoru kontaktovať reklamačné oddelenie a nechať si vystaviť reklamačný protokol PIR. Pre tento účel majte pripravené potvrdenie o prevzatí batožiny, ktoré ste obdržali pri odbavovaní na letisku. Po opustení tranzitného priestoru Vás budú očakávať delegáti, ktorí zabezpečia Váš transfer do hotela.

5. Ubytovanie
Po príchode do hotela kontaktujte recepciu a predložte ubytovací poukaz (niekde sa vypĺňajú ubytovacie kartičky). Na ubytovanie, stravovanie a hotelové služby máte podľa medzinárodných dohôd vždy nárok až po 14:00 hodine. V prípade, že Váš príchod je v skorších ranných hodinách, recepcia zabezpečí uloženie Vašich batožín do doby, než pre Vás bude pripravená izba. Po ubytovaní, si chráňte svoj majetok (cenné veci, pasy a finančnú hotovosť) a uschovajte si ho do trezoru.

V deň príletu (príp. nasledujúci deň) sa koná informačná schôdzka – o čase a mieste jej konania Vás delegát informuje po Vašom prílete alebo ju nájdete na informačnej tabuli/knihe hotela. Získate dôležité informácie o zemi, ktorú ste navštívili, o hotelových službách, o okolí hotela a výletoch. Kontakt na delegáta a jeho návštevné hodiny pre vaše ďalšie dotazy či požiadavky v priebehu dovolenky nájdete tiež na informačnej tabuli/knihe hotela.

6. Vaša dovolenka
Práve sa začala Vaša vysnívaná dovolenka. Záleží hlavne na Vás ako ju prežijete a aké zážitky si z nej prinesiete. Na prežitie príjemnej dovolenky Vám možno dá návod aj nasledujúce cestovateľské desatoro, nad ktorým sa môžete nielen zamyslieť, ale sa aj pobaviť.

  1. Nebudeš očakávať také veci ako doma, pretože si ich opustil v snahe zažiť niečo iné.
  2. Nebudeš brať veci príliš vážne, pretože bezstarostná myseľ je začiatkom príjemnej dovolenky.
  3. Nepripustíš, aby ti iní turisti išli na nervy, pretože platíš nemalý peniaz, aby si strávil príjemné chvíle.
  4. Dbaj na to, aby si vzal len polovicu šatstva, ktoré považuješ za nevyhnutné a dvakrát toľko peňazí.
  5. Vždy musíš vedieť, kde máš svoj pas, pretože človek bez pasu je človekom bez vlasti.
  6. Pamätaj, že keby sme boli stvorení na to, aby sme zostávali na jednom mieste, boli by sme stvorení s koreňmi.
  7. Nemal by si sa užierať starosťami, pretože v tom nie je žiadne potešenie, len málo vecí je fatálnych.
  8. Neposudzuj krajinu podľa jeho príslušníka, ktorý ti spôsobil nepríjemnosti.
  9. Ak si v Grécku, chovaj sa ako Grék.
  10. Pamätaj, že v cudzích krajinách si hosťom. Ten, kto preukazuje svojmu hostiteľovi rešpekt, bude odmenený.

7. Odlet
V deň pred odletom nájdete na informačnej tabuli pokyny na Váš návrat. Skontrolujte, či ste nezabudli letenky a cestovné doklady. Izbu je potrebné opustiť podľa medzinárodných pravidiel najneskôr do 12:00 hodiny v deň odletu a do tej doby i odovzdať kľúče a vyrovnať hotelový účet na recepcii. Na zraz Vášho transferu na letisko sa dostavte aspoň 10 minút pred plánovaným odchodom. Po príchode na letisko Vám delegát oznámi čísla odbavovacích pultov. Odbavenie bude prebiehať rovnakým spôsobom ako pri Vašom odlete zo SR.


Vaša dovolenka skončila, ale príjemné spomienky na ňu Vám určite ešte dlho zostanú. Podeľte sa s nami o Vaše zážitky a pripomienky osobne, emailom alebo na našej FB stránke. Všetky pripomienky sú pre nás dôležité – na základe nich sa snažíme neustále zlepšovať a rozširovať naše služby.

 

CK BELMARE

Tento zájazd nájdete na webe: https://www.belmare.sk/uzitocne-rady/od-vyberu-dovolenky-po-navrat-domov/